W realizacji
Zagraniczna praktyka zawodowa za młodu kluczem do sukcesu na całe życie
Projekt „Zagraniczna praktyka zawodowa za młodu kluczem do sukcesu na całe życie”.
Projekt „Zagraniczna praktyka zawodowa za młodu kluczem do sukcesu na całe życie” o numerze 2024-1-PL01-KA122-VET-000235212 był realizowany w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+. W ramach tego projektu 28 uczniów Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego im. K. K. Baczyńskiego w Białej Podlaskiej kształcących się w zawodach: technik usług gastronomicznych, technik pojazdów samochodowych, technik informatyk, technik logistyk oraz technik hotelarstwa od 7 do 18 kwietnia 2025 r. zdobywało cenne doświadczenie zawodowe w greckich firmach i instytucjach.
Głównymi celami projektu było:
1. Przygotowanie naszych uczniów do wejścia na rynek pracy oraz zapewnienie im konkurencyjność na rynku lokalnym, jak i europejskim.
2. Poprawa biegłości w skutecznej komunikacji w języku angielskim jako języku roboczym projektu oraz zwiększenie świadomości konieczności i przydatności nauki tego języka.
3. Zapewnienie uczestnikom projektu, a w szerszej perspektywie wszystkim uczniom szkoły, możliwości rozwoju umiejętności społecznych, niewymaganych w zawodzie, ale pożądanych przez pracodawców, takich jak podejmowanie nowych wyzwań, otwartość i gotowość na zmiany oraz zdolność do pełnienia różnych funkcji w ramach grupy.
4. Promocja szkoły wśród lokalnej społeczności mającej na celu zwiększenie zainteresowania szkołą, a w rezultacie większej liczby uczniów ubiegających się o przyjęcie do klasy pierwszej.
5. Rozwijanie umiejętności cyfrowych, rozwój świadomości proekologicznej, tolerancji i otwartości na nowe kultury bezpośrednio wśród uczestników projektu, a pośrednio całej szkoły i środowiska lokalnego.
Realizacja projektu była szansą na zdobycie doświadczenia zawodowego, wiedzy i umiejętności zawodowych w środowisku międzynarodowym. Udział w projekcie dał możliwość rozwinięcia szeregu umiejętności miękkich, których brakuje większości naszych uczniów. Brakuje im pewności siebie, motywacji do podejmowania wyzwań, umiejętności pracy w zespole, planowania ścieżki kariery,potrzeby uczenia i znajomości języków obcych i na te wszystkie umiejetnosci kładziony był nacisk w czasie realizacji projektu.
Uczniowie, którym w wyniku rekrutacji udało się zakwalifikować do projektu uczestniczyli również, w szeregu zajęć mających na celu jak najlepsze przygotowanie ich do odbycia praktyki zagranicznej. Były to między innymi zajęcia z języka angielskiego (20godzin lekcyjnych), podstawy języka greckiego (5godzin lekcyjnych), zajęcia pedagogiczne(15godzin lekcyjnych), a także kulturowe (10 godzin lekcyjnych).
Odbycie praktyk za granicą było okazją nie tylko do poszerzania swojej wiedzy i umiejętności zawodowych, ale także do poznania kultury, historii i piękna Grecji – uczniowie zwiedzili m.in. Meteory, wyspę Skiathos oraz urokliwe wybrzeże Morza Egejskiego. Był to czas intensywnej nauki, rozwoju i nawiązywania międzynarodowych znajomości, który na długo pozostanie w pamięci uczestników!
Wartość projektu: 311 130,55 PLN
Wysokość wkładu z funduszy unijnych: 256 744,93 PLN
Zakład Doskonalenia Zawodowego w Lublinie Oddział w Kraśniku
Projekt „Zawodowa ścieżka sukcesu - wspieranie dostępności i jakości kształcenia zawodowego".
Informujemy, że od stycznia 2025 roku rozpoczynamy realizację projektu „Zawodowa ścieżka sukcesu - wspieranie dostępności i jakości kształcenia zawodowego" skierowanego do uczniów i nauczycieli Technikum oraz Branżowej Szkoły I stopnia ZDZ w Kraśniku, współfinansowanego ze środków Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027.
Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich nasze szkoły prowadzące kształcenie zawodowe zrealizują programy rozwojowe, uwzględniające m.in. współpracę szkół i centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego z pracodawcami i uczelniami. Realizowane będą dodatkowe zajęcia specjalistyczne umożliwiające uczniom uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy
i umiejętności zawodowych. Uczniowie będą mieli również możliwość wzięcia udziału
w płatnych stażach uczniowskich u pracodawców.
Działania zaplanowane w projekcie obejmują m.in:
-
Doskonalenie zawodowe nauczycieli – udział kadry w studiach podyplomowych, takich jak: Doradztwo zawodowe i podstawy przedsiębiorczości, Oligofrenopedagogika
z arteterapią, Psychologia pozytywna, Tutoring i coaching w edukacji , Nauczanie przedmiotów zawodowych w ramach kształcenia w zawodzie technik usług kosmetycznych. Udział w szkoleniach, takich jak: szkolenie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w nauczaniu, szkolenie z zakresu komunikacji z U mających myśli samobójcze, Kurs certyfikowany Trener umiejętności Społecznych TUS, Szkolenie piekarnictwo artystyczne, pieczywo dla bistro, Kurs certyfik. Terapeuta ręki I i II st. - Staże zawodowe dla uczniów – współpraca z pracodawcami umożliwi uczniom zdobycie praktycznych umiejętności zawodowych
-
Zajęcia specjalistyczne. W ramach projektu „Zawodowa ścieżka sukcesu - wspieranie dostępności i jakości kształcenia zawodowego" skierowanego do uczniów i nauczycieli Technikum oraz Branżowej Szkoły I stopnia ZDZ w Kraśniku będą mieli możliwość uczestniczenia w bogatej ofercie zajęć specjalistycznych, które pozwolą im rozwijać kompetencje zawodowe, cyfrowe i społeczne, a także poszerzać wiedzę w kluczowych obszarach. Realizowane będą:
Zajęcia wyrównawcze: Matematyka, Język angielski.
Zajęcia z kompetencji cyfrowych: robotyka i programowanie, zajęcia z zakresu e-commerce, zajęcia z grafiki komputerowej.
Zajęcia zawodowe:
- Zajęcia z przygotowania i wypiekania pizzy
- Zajęcia z przedłużania i zagęszczania włosów
- Zajęcia z przygotowania serwowania sushi i sashimi,
- Zajęcia z wykorzystaniem kosmetyków ekologicznych w pielęgnacji i stylizacji włosów
- Kurs blacharstwa samochodowego
Grupa docelowa w projekcie 268 uczniów, 50 rodziców i 28 nauczycieli.
Cel główny projektu: wyrównanie szans edukacyjnych i zapewnienie edukacji włączającej uczniów dwóch szkół realizujących podstawę programową kształcenia zawodowego - Szkoła Branżowa I stopnia w Kraśniku ZDZ w Lublinie i Technikum ZDZ w Lublinie Filia w Kraśniku, rozwój umiejętności podstawowych i przekrojowych , podniesienie jakości kształcenia zawodowego, zdobycie praktycznych umiejętności w zawodzie oraz zapewnienie efektywnego doradztwa zawodowego w celu zwiększenia szans powodzenia na rynku pracy,
a także wzrost potencjału szkół dzięki doskonaleniu zawodowemu nauczycieli, unowocześnienie form nauczania, zwiększenie dostępności szkół.
Efektem realizacji projektu będzie nabycie kompetencji/kwalifikacji u uczniów oraz nauczycieli szkół objętych wsparciem. Szkoły zwiększą swój potencjał dydaktyczny dzięki zakupionemu w ramach projektu sprzętu i materiałów dydaktycznych.
Wartość projektu: 1 764 489,60 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 1 574 099,60 zł
Informacje o projekcie przekazane zostaną na najbliższych spotkaniach z rodzicami uczniów.
#Fundusze UE #Fundusze Europejskie
Projekt „Akademia zawodowych możliwości”
Szkoły Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kraśniku, od 1 stycznia 2025 r. uczestniczą
w realizacji projektu „Akademia zawodowych możliwości”.
Projekt realizowany jest przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Lublinie w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, Priorytet: X Lepsza edukacja, Działanie 10.4 Kształcenie zawodowe.
CELEM PROJEKTU jest zwiększenie kompetencji, umiejętności kluczowych, uzdolnień i zainteresowań wśród 80 uczniów/uczennic Szkoły Branżowej I Stopnia ZDZ w Kraśniku.
PROJEKT SKIEROWANY JEST DO 80 uczniów/uczennic Szkoły Branżowej I Stopnia ZDZ w Kraśniku pochodzących z grup w niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej z powiatu kraśnickiego.
ZADANIA REALIZOWANE W PROJEKCIE:
1. Realizacja zajęć rozwijających u uczniów kompetencje, umiejętności, zainteresowania poza edukacją formalną w ramach których zaplanowane są szkolenia:
- Kurs carvingu
- Warsztaty wypieku chleba i słodkiego pieczywa
- Kurs stylizacji paznokci
- Nowoczesne trendy w sztuce fryzjerskiej
- Operator wózka widłowego
2. Realizacja zajęć rozwijających u uczniów kompetencje, umiejętności, zainteresowania cyfrowe, w ramach których zaplanowane są szkolenia:
- Projektowanie, budowa i administrowanie sieciami LAN
- Wdrażanie i administrowanie Microsoft Windows Server w środowisku domenowym Active Directory
- Ciekawe strony www – tworzenie własnych stron internetowych
- Logiczne i kreatywne myślenie w programowaniu – scratch, c++, python
- Robotyka
Projekt odpowiada na cel szczegółowy Programu EFS, koncentrując się na wsparciu równego dostępu do dobrej jakości edukacji dla wszystkich uczniów, w szczególności będących
w niekorzystnej sytuacji. Poprzez zaplanowanie konkretnych obszarów potrzeb uczniów oraz wprowadzenie zróżnicowanych form zajęć, projekt bezpośrednio przekłada się na wyrównanie szans edukacyjnych i umożliwienie każdemu uczniowi osiągnięcia najlepszych możliwych wyników. Zrealizowanie zaplanowanych zadań pozwoli nie tylko na bezpośrednią poprawę kompetencji i wiedzy uczniów, ale także na długoterminowe przeciwdziałanie marginalizacji
i wykluczeniu społecznemu oraz ekonomicznemu.
WARTOŚĆ PROJEKTU: 242 732,05 PLN
WYSOKOŚĆ WKŁADU FUNDUSZY EUROPEJSKICH: 214 702,05 PLN
Informacje o projekcie przekazane zostaną na najbliższych spotkaniach z rodzicami uczniów.
#Fundusze UE #Fundusze Europejskie